Kino Tańca to cykl prezentacji filmowych, w którym pragniemy przybliżyć publiczności nieszablonowe i artystycznie nowatorskie obszary kinematografii, przemawiające uniwersalnym językiem tańca i ekspresji ciała, oraz muzycznych i wizualnych form.
Program całego cyklu, ujęty w pięć zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo selekcji filmowych, będzie tematycznie zogniskowany wokół współczesnych zjawisk społecznych i kulturowych. Na przestrzeni 2021 roku w ramach Kina Tańca zaprezentujemy ok. 30 krótkometrażowych filmów tańca, które w oryginalnej i twórczej formie podejmują refleksję nad najbardziej aktualnymi zjawiskami i wyzwaniami współczesności, oraz rozwijają krytyczny dyskurs w tych obszarach.
Kurator: Regina Lissowska-Postaremczak
Lista filmów w repertuarze:
1. VIRUS / reż. Nauris Buksevic
2. CAN’T KILL US ALL / reż. i chor. Botis Seva
3. EARTH ODDYSEY / Asaf Avidan, reż. Adi Halfin
4. 120 CM OF INTIMACY / reż. Urszula Bernat-Jałocha
5. THREESOME / reż. Nyco Piscopo
6. THE SHELTERED ADVENTURES OF QUARANTINIA / reż. i chor. Clare Schweitzer Produkcje Festival Quartier Danses:
7. SMUDGE / reż. Pepper O’bomsawin, chor. Barbara Kaneratonni Diabo
8. JONTAE / reż. Siam Obregoń, chor. Kyana Lynne
9. HALL OF MIRRORS / reż. Do Phan Hoi, chor. Charles Brecard
10. REFUGE / reż. Marlene Millar, chor. Sandy Silva
Lista filmów w repertuarze:
1. KARTKA Z DZIENNIKA, reż. Marta Kosieradzka, Eva Campos Suárez
2. DANCING IS AN OLD FRIEND reż. Marta Renzi
3. DIVIDED WE SCROLL reż. Klaas Diersmann
4. MODERN PERSON, reż Tero Peltoniemi
5. TOUCH, reż. Kyra Jean Green
6. SELFIESISM, reż. Daphna Miro
7. DIGITAL AFTERLIVES reż. Richard James Allen
Wiosennej odsłonie programu towarzyszy hasło powrotu do natury – podejmowane przez twórców zarówno w wymiarze symbolicznym, instynktownej i ponadczasowej więzi człowieka z przyrodą, jak i w kontekście współczesnej refleksji nad zmianami inicjowanymi w środowisku przez ludzką ingerencję.
W programie zaprezentujemy aż 11 filmów, w których dialog tańczącego ciała i krajobrazu odbywa się na równorzędnych prawach – natura nie jest w nich jedynie tłem dla tańca, lecz wysuwa się na pierwszy plan, stając się tematem i partnerem w filmowanym ruchu.
W tej selekcji znalazły się krótkie metraże, które za pomocą filmowych środków włączają spektakularne krajobrazy w obręb choreografii, jak i takie, które dzięki innowacyjnym technikom ruchu i jego filmowania oferują całkowicie nowe spojrzenie na siły natury. Są tu również subtelne portrety, gdzie czułe oko kamery pozwala uchwycić odzwierciedlenie zmysłowych doświadczeń ciała w relacji z otoczeniem, oraz takie, w których te role zostają odwrócone.
Lista filmów w repertuarze:
1. BUTTE reż. Marlene Millar, Philip Szporer
2. LENO reż. Nathalie Larquet
3. LUCID GREEN reż. Joseph Gebrael
4. COMPERING FOR SUNLIGHT: ASH reż Dagmar Dachauer
5. COMPERING FOR SUNLIGHT: OAK reż Dagmar Dachauer
6. AWAY FROM HEREA reż. Katrina McPherson, Simon Fildes
7. COIRE RUADH reż. Katrina McPherson, Simon Fildes
8. UATH LOCHANS reż. Katrina McPherson, Simon Fildes
9. TOPORZEŁ reż Iwona Pasińska
10. GREEN DOWN reż. FuLE
11. SARMA (fragment) reż. Anastasiya Lonshakova
Krytyczna refleksja nad rzeczywistością, w której żyjemy, oraz bliższą i dalszą przyszłością zdaje się współcześnie coraz częściej nam towarzyszyć.Dlatego podczas czwartej w tym roku odsłony programu pragniemy przyjrzeć się egzystencjalnym i społecznym zagadnieniom. Pod wspólnym hasłem Utopie/Dystopie zaprezentujemy różnorodne futurystyczne, fantastyczne, symboliczne, a także całkiem realne dziś wizje świata i społeczeństw.
Eksperymentalne formy filmowe oraz taniec i szeroko pojęta fizyczna ekspresja po raz kolejny okazują się wspaniałym medium, które pozwala rozwijać niewerbalne i nielinearne narracje, ujmować doświadczenia i uczucia, które wymykają się słowom.
Lista filmów w repertuarze:
1. SPOONS reż. Jana Smokoňová
2. TREMBLE reż. Jessica Wright & Morgann Runacre-Temple
3. PORTRETY BEZNADZIEJNE reż. HERTZ HAUS [Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anna Zglenicka]
4. 4 ~ reż. Rodrigo Rocha-Campos
5. WE NO LONGER WAIT FOR THE BARBARIANS reż. Alain El Sakhawi
6. OUTOPIA reż. Helen Rollins
7. CINDARELLA GAMES reż. Jessica Wright & Morgann Runacre-Temple
Wobec narastającego obecnie w wielu miejscach na świecie kryzysu humanitarnych wartości, szczególnie związanego ze zjawiskiem migracji, w programie tej edycji pragniemy zaproponować spojrzenie z perspektywy osób i grup społecznie niedoreprezentowanych.
W tej selekcji znalazły się wyjątkowe filmy z pogranicza dokumentu i form
eksperymentalnych, w których ruch i wizualna narracja wynika z poszukiwania wyrazu dla autentycznych historii i doświadczeń. Wsłuchajmy się w głos mniejszości i zwyczajnie przyjrzyjmy się ludziom – ich indywidualnym losom, oraz nadziejom.
Lista filmów w repertuarze:
ROSEAU (Reed) | reż. Anna Alexandre, chor. Adeline Lefièvre | Francja | 2021 | 29’
EN LA TIERRA | reż. Gabriel Matta | USA 2020 | 10’54’’
DANCE IS MY GUN | reż. Marco Bollinger, chor. Ahmad Chaaban | Liban 2020 | 4’
UPROOTED | reż. Rosely Conz, Stephany Slaughter | USA | 2019 | 5’15’’
OLHAR MIGRANTE | reż. Ana Baer, Julia Ziviani | USA , Brazylia| 2020 | 3’
EDGE | reż. Paulina Święcańska, chor. Thierry Verger | Polska 2020 | 14’