O fundacji

Fundacja Artystyczna PERFORM to organizacja skoncentrowana na rozwoju i promocji sztuki współczesnej. Fundacja powstała z potrzeby stworzenia nowej platformy, na której działać będą niezależni, kreatywni i innowacyjni, a także rozpoczynających swoja karierę artyści w różnych obszarach sztuki m.in. taniec, teatr, muzyka, visual-art, performance. Obecnie działania fundacji mają znacznie szerszy zakres – obejmują edukację młodzieży i dorosłych oraz projekty społeczne i międzynarodowe.

Naszą misją jest tworzenie możliwości rozwoju, zarówno dla artystów, którzy szukają warunków do wykorzystania swojego potencjału jak i dla ludzi młodych oraz wykluczonych społecznie, którzy pragną swój potencjał rozwijać. Naszą ideą jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń  i umiejętności oraz wzajemnego wspierania się w indywidualnych ścieżkach rozwoju. Sztuka współczesna daje nam możliwość lepszego zrozumienia świata, w którym żyjemy oraz światów, które żyją w nas. Dzięki niej pełniej możemy wyrażać siebie oraz lepiej rozumieć i współodczuwać otaczający świat. Taniec, ruch, muzyka to języki naszego ciała, naszych emocji i naszych serc. Nauczenie się tych języków pomaga nam nie tylko wyrażać lepiej siebie, ale przede wszystkim zrozumieć siebie i innych, docenić różnorodność oraz zaakceptować nasze ograniczenia. Naszymi działaniami chcemy zmieniać świat na bardziej otwarty, pełen wzajemnego szacunku oraz wsparcia. Pragniemy wspierać tych, którzy pragną zmieniać świat swoimi marzeniami i potrafią je wprowadzić w życie poprzez swoją pracę, determinację i pasję.

Zespół

paulina-świecańska-small-min

Paulina Święcańska

PREZES FUNDACJI / DYREKTOR ARTYSTYCZNY

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia na wydziale rytmiki, Uniwersytetu Zielonogórskiego studiów I stopnia na kierunku Animacja Kultury i Sportu. Pedagog Instruktor Tańca Współczesnego uznany przez Narodowe Centrum Kultury. Absolwentka Wyższej Szkoły Psychologii
Społecznej w Warszawie studia II stopnia na kierunku kulturoznawstwo oraz kinetografii R. Labana w Instytucie Choreologii w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku menadżer kultury oraz Uniwersytetu
Łódzkiego – produkcja teatralna.

Doświadczenie i praktykę zawodową zdobywała również na międzynarodowych festiwalach i coachingach w całej Europie a także w Izraelu, Brazylii, Indiach, Rosji, Turcji, Australii, Indonezji, USA i Japonii. Jako choreograf do tej pory stworzyła 18 choreografii autorskich m.in. ,,Motyle 2046”, ,,Doskonała para”, ,,Surogaci”, ‘ENEMY’, „EXIT” które były pokazywane na polskich i zagranicznych festiwalach.

Mocno zaangażowana w animację miasta Warszawy zarówno jego przestrzeni jak i mieszkańców żywą i bezpośrednią  sztukę poprzez m.in. Festiwal Warszawskiej Sztuki niezależnej Re:wizje 2008-2012 http://www.rewizjewarszawa.pl gdzie była kuratorem tańca. Współorganizator Warszawskiej Platformy Tańca 2014-2016 http://www.warszawskaplatformatanca.pl, Dyrektor Centrum Sztuki Tańca w latach 2017-2019 www.centrumsztukitanca.eu Organizatorka i Dyrektor Artystyczny I w Polsce Festiwalu Kontakt Improwizacji Warsaw Flow w latach 2010-2019 www.polandcontactfestival.com.

Obecnie współtworzy Fundację Artstyczną PERFORM www.perform.org.pl, poprzez którą realizuje projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne pracując z artystami różnych kierunków i profesji. W pracy zawodowej wykorzystuje techniki takie jak: contact improvisation,  authentic movement, improvisation, bodywork, animal flow, space composition, physical theatre, ecstatic dance, pilates.

Angelika Mizińska

KOORDYNATOR FUNDACJI

Ukończyła studia na Uniwersytecie Coventry w Wielkiej Brytanii, na kierunku Taniec i Performance. Podczas studiów uzyskała stypendium, które umożliwiło jej między innymi studia na Uniwersytet Illinois w USA i uczestnictwo w projekcie artystycznym w Viljandi Culture Academy w Estonii. W 2019 obroniła tytuł magistra z wyróżnieniem na kierunku zarządzanie kulturą i mediami na specjalizacji kultura współczesna na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu projektach performatywnych, warsztatach i festiwalach podczas praktyk i pracy w organizacjach, instytucjach i fundacjach w Wielkiej Brytanii i w Polsce (Dance Umbrella, London; Fundacja Decoda; Center for Dance Research, Coventry; Belgrade Theatre, Coventry; Body Surf, Szkocja). W latach 2018-2019 współpracowała jako tancerka i pedagog z Krakowskim Teatrem Tańca. Od roku 2018 współpracuje z Artystyczną Fundacją PERFORM, między innymi przy dwóch ostatnich edycjach (2018 i 2019) festiwalu Warsaw Flow, projekcie Centrum Sztuki Tańca oraz przy organizacji Konferencji performatywnej „Kontakt Improwizacja w Polsce”. Ciągle porusza się między tańcem, performance i praktyką różnych form i technik ruchu. Angelika jest rozwijającą się aktywistką artystyczną, aktywnie działającą w różnych obszarach, w tym w jodze, tańcu współczesnym, improwizacji. Jest certyfikowanym nauczycielem jogi.

b_6814746831330a6a87eb6b9161ac489692

Sylwia Federico

KOORDYNATOR PROJEKTÓW EUROPEJSKICH

Sylwia Federico przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w szkołach publicznych oraz jako koordynator projektów kulturalnych w kilku warszawskich organizacjach pozarządowych. Studiowała filologię angielską oraz kulturoznawstwo, przede wszystkim jednak zdobywała doświadczenie zawodowe na kursach, szkoleniach międzynarodowych oraz warsztatach praktycznych. Przez kilka lat zajmowała się promocją zagraniczną oraz współpracą międzynarodową na festiwalach filmowych takich jak OFF/ON Warszawa, czy Grand Off. Była również vice-dyrektorem festiwalu Re:wizje Inwazja Sztuki Niezależnej promującego ponad 100 organizacji warszawskich. Od wielu lat organizuje projekty międzynarodowe finansowane przez Unię Europejską. Obecnie zajmuje się tworzeniem i prowadzeniem warsztatów z rozwoju osobistego oraz szkoleń dotyczących nieformalnych metod nauczania.

SONY DSC

Magdalena Brzozowska

Performerka, instruktorka, architektka. Absolwentka Uniwersytetu Londyńskiego – Birkbeck, kierunek performatywno-taneczny. Dyplomowana instruktorka tańca i trenerka personalna uznana przez Polską Akademię Sportu w Warszawie. Absolwentka I i II stopnia wydziału Architektury, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

Doświadczenie i praktykę taneczną kształtowała jako tancerka grup międzynarodowych oraz na festiwalach i warsztatach m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Izraelu oraz Polsce. Autorka i tancerka spektakli improwizowanych we współpracy z tancerzami i muzykami międzynarodowej i warszawskiej sceny tańca, min. „Move it show”, „Collabo” – Teatr Stradford Circus, Wielka Brytania. „(Nie)poważnie kobiece”, „Projekt Performatywny dla tancerzy” – Warsaw CI Flow Festiwal. Autorski spektakl improwizowany we współpracy z muzykiem intuicyjnym i perkusistą – Piotrem Dąbrowskim – „Wir powietrza”, twórczyni videoklipów: „Spotkanie”, „Alterinative”.

Prowadząca 11tej edycji Festiwalu Kontakt Improwizacji Warsaw CI Flow, Laboratorium Kontakt Improwizacji dla dzieci i dorosłych – „Kreowanie ciałem, kształtowanie ruchem”.  Założycielka „Kontaktuj z dzieckiem”, wraz z córką prowadzi spotkania oraz warsztaty ruchowe zachęcające dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy poprzez ruch.

Zdobywając doświadczenie w różnych technikach tańca, poszukuje odpowiedzi na źródło ruchu, jako narzędzie komunikacji międzyludzkiej. Związana od kilku lat z kontakt improwizacją i improwizacją, eksploruje prawdziwości i naturalności w ciele. Pracując z wyobrażeniami, bazuje i polega na dużej świadomości, harmonii ciała i umysłu.

Od narodzin córki zainteresowana jestem naturalnym i swobodnym rozwojem motorycznym człowieka i komunikacją pozawerbalną. W pracy z dziećmi wykorzystuje techniki kontakt improwizacji, improwizacji, metodę ruchu rozwijającego i swobodnego. Inspiracje czerpie z zabaw ruchowych włączając dorosłego z dzieckiem do wspólnej praktyki kontaktu i komunikacji na zasadzie partnerstwa i wzajemnego słuchania poprzez ciało.

HISTORIA

Fundacja została założona w czerwcu 2011 roku przez Paulinę Święcańską i Małgorzatę Kołodę, które przez  kilka wcześniejszych lat współpracy i budowania wzajemnego zaufania zdecydowały się na działania w sektorze pozarządowym NGO. Przez dwa lata wspólnych działań mogły uzupełniać swoje umiejętności organizacyjno-artystyczne i współpracować z wieloma ciekawymi osobami z Polski i zza granicy, a także realizować projekty potrzebne społecznie i użyteczne dla rozwoju kultury i sztuki w Warszawie. W latach 2013-2015 Paulina Święcańska ściśle współpracowała z Małgorzatą Gajdemską, dzięki której Fundacja rozwinęła się na poziomie zarówno merytorycznym jak i organizacyjnym.

Po kilku latach intensywnej pracy, fundacja otrzymała ogromne zaufanie od lokalnych organizacji oraz instytucji publicznych co doprowadziło do powstania i prowadzenia przez Fundację dwóch wieloletnich i znaczących dla rozwoju tańca w Polsce projektów tj. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Kontakt Improwizacji Warsaw Flow oraz Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

We wszystkich projektach realizowanych przez Fundację Artystyczną PERFORM artyści mogą wdrażać swoje pomysły nie tylko artystyczne, ale także edukacyjne. Dzięki szerokiej współpracy ze społecznością lokalną oraz sektorem prywatnym powstaje coraz więcej projektów społecznych i edukacyjnych kierowanych nie tylko do artystów, ale także do młodzieży, seniorów oraz grup z ryzykiem wykluczenia społecznego.

W listopadzie 2018 Fundacja Perform po raz pierwszy zorganizuje szkolenie międzynarodowe w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Celem tego projektu jest rozszerzenie współpracy z innymi organizacjami Europejskimi oraz zaprezentowanie nowoczesnych technik i metod pracy z wykluczeniem społecznym, które promuje fundacja aktywnie działając w środowiskach lokalnych. „Invisible Power: Unlock emotional connection” to projekt finagsowany przez program Erasmus+ organizowany we współpracy z 7 organizacjami europejskimi.