SITE-SPECIFIC
CST edycja II

Site-specific to blok działań CST zgłębiający działania na pograniczu tańca, choreografii i działań site-specific. Sztuka site-specific obejmuje działania artystyczne stworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu oraz interwencje artystyczne w przestrzeni powodujące jej przeobrażenie. Poprzez partycypacyjny i interaktywny charakter, jak również poprzez realizację działań twórczych i prezentacji performatywnych w przestrzeniach publicznych, widz nierzadko staje się integralną częścią działań z tego nurtu. Celem działu jest promocja sztuki interdyscyplinarnej oraz eksperymentalnej, do których zaliczane są działania site-specific. Wyjście z tańcem poza przestrzenie taneczne i sale prób to wyjątkowa możliwość dla tancerzy na zmianę perspektywy, zainspirowanie się otoczeniem, usłyszenie i poczucie specyfiki przestrzeni. To kwestionowanie instytucji jako jedynego miejsca do prezentacji sztuki, ukazuje szerokie spektrum przenikania się sztuki współczesnej, w tym przypadku sztuki tańca do życia codziennego.

Kuratorka: Angelika Mizińska

SITE-SPECIFIC POKAZ 1 / EKOSOMATYCZNE PRAKTYKI CHOREOGRFICZNE

„Ekosomatyczne praktyki choreograficzne” to mikroproces badawczo-artystyczny, podczas którego zespół choreografek – Alicja Czyczel, Katarzyna Sztarbała, Natalia Oniśk – będzie budować relacje z lokalną przyrodą oraz wytwarzać kolektywnie narzędzia, partytury (z ang. score) i wrażliwy język opisu doświadczenia wyłaniające się na styku pracy z ruchem, wybranymi obszarami somatyki oraz uważnym byciem w konkretnym otoczeniu przyrodniczym Warszawy. Zależy nam na tym, aby w nasze usytuowane i ucieleśnione procesy współ-stawania się wpleść eko-krytyczną wrażliwość na wielogatunkowe zależności i materialne światotworzenia.

Tygodniowy proces rozłożony będzie w czasie i będzie rozwijać się w dzikich zakątkach, nadrzecznych terenach i nieużytkach Warszawy przy twórczym udziale zaproszonych gościń i gości, przedstawicielek innych dziedzin sztuki i nauki.

 

Zespół:

Alicja Czyczel (inicjatorka prac zespołu)

Natalia Oniśk

Katarzyna Sztarbała

Marta Szypulska (kostiumy)