Laboratoria ruchowe w roku 2022 poświęcone będą głównie technice kontakt improwizacji ze względu na okrągłą rocznicę powstanie tej formy tańca. W roku 2022 obchodzimy 50-lecie istnienia Kontakt Improwizacji (KI) jako wyodrębnionej formy tanecznej. Przez ostatnie półwiecze KI przeszła transformację z formy czysto scenicznej (lata 70tego w USA) do praktyki, która łączy profesjonalnych performerów z amatorami, jest ścieżką edukacji somatycznej i budowania kompetencji nie tylko ruchowych, ale też społecznych. Warsztaty i dżemy KI są obecne na całym świecie, a to co charakteryzuje otaczającą je społeczność jest inkluzywność: na wydarzeniach spotykają się różne grupy wiekowe, od nastolatków do seniorów, osoby z ograniczeniami ruchowymi, czy niepełnosprawnością funkcjonują w tańcu na równych prawach, praktyka jest też czuła na indywidualne potrzeby sensoryczne i poznawcze, np. osób neuroatypowych. Praktyka KI tworzy unikalną przestrzeń społeczną do spotkań poprzez ruch, budując kapitał społeczny, którego wartość wykracza poza ramy samego tańca. Kontakt Improwizacja oferuje unikalną ścieżkę edukacji somatycznej. Poprzez fizyczną, twórczą ekspirację możliwości fizycznych tańca, uczestnicy nabywają wszechstronnych kompetencji ruchowych na poziomie dostosowanym do ich możliwości. W ostatnich latach praktyki somatyczne są doceniane również za wkład w kształtowanie kompetencji psychospołecznych takich jak samoregulacja, czy umiejętności komunikacji. W ostatnich latach taniec przyciąga także uwagę ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Programy takie jak ‘sztuka na receptę’ realizowane m.in. w Wielkiej Brytanii, rekomendują taniec jako praktykę wspierającą ogólny dobrostan uczestników, zarówno w aspekcie zdrowia fizycznego jak i psychicznego. W ramach laboratorium widz otrzyma praktyczną formułę eksploracji KI w formie warsztatów i dżemów taneczny KI z muzyką na żywo a także dżemu Underscore (forma długiego dżemu tanecznego). Dodatkowo powstanie Alfabet Kontakt Improwizacji – 8 filmów z lekcjami KI.
Kuratorki: Klara Łucznik i Zuzanna Bukowski
Underscore jest praktyką uważnego dżemu kontakt improwizacji opracowaną przez Nancy Stark Smith, jedną z twórczyń i światowych edukatorek KI. Struktura Undescore pozwala na pełne spektrum ekspresji energetycznej i fizycznej, ucieleśniające szereg form i zmieniających się stanów. Praktyka Underscore jest znana i ustrukturalizowana, ale mimo to nieprzewidywalna. Praktyka przechodzi przez szeroki zakres stanów dynamicznych, w tym długie okresy bardzo małej, prywatnej i cichej aktywności wewnętrznej oraz inne okresy wyższej energii i tańca interaktywnego.
W ostatni weekend czerwca, świętujemy światowe obchody Underscore – dżemy w tej formie odbywają się na całym świecie, często w tym samym czasie. Nasze wydarzenie będzie wpisane w te wydarzenia.
Wszystkim zainteresowanym polecamy odwiedzenie strony Nancy Stark Smith oraz obejrzenie filmu, relacji z praktyki Global Underscore prowadzonej przez Nancy w ramach V edycji festiwalu Warsaw CI Flow:
Wprowadzenie do praktyki Underscore zostanie poprowadzone przez Colleen Bartley, jedną z długoletnich studentek i współpracowniczek Nancy Stark Smith. Colleen jest także kuratorką wystawy 50 lat Kontakt Improwizacji: Zaczątki, Korzenie, Gałęzie, której wernisaż odbędzie się bezpośrednio przez praktyką Underscore.
Prowadzące:
Colleen Bartley
Klara Łucznik
𝘒𝘰𝘯𝘵𝘢𝘬𝘵 𝘐𝘮𝘱𝘳𝘰𝘸𝘪𝘻𝘢𝘤𝘫𝘦 𝘵𝘰 𝘴𝘱𝘰𝘯𝘵𝘢𝘯𝘪𝘤𝘻𝘯𝘦 𝘧𝘪𝘻𝘺𝘤𝘻𝘯𝘦 𝘥𝘪𝘢𝘭𝘰𝘨𝘪, 𝘬𝘵𝘰́𝘳𝘦 𝘰𝘣𝘦𝘫𝘮𝘶𝘫𝘢̨ 𝘴𝘱𝘦𝘬𝘵𝘳𝘶𝘮 𝘰𝘥 𝘣𝘦𝘻𝘳𝘶𝘤𝘩𝘶 𝘥𝘰 𝘣𝘢𝘳𝘥𝘻𝘰 𝘦𝘯𝘦𝘳𝘨𝘪𝘤𝘻𝘯𝘺𝘤𝘩 𝘪𝘯𝘵𝘦𝘳𝘢𝘬𝘤𝘫𝘪(…). 𝘛𝘰 𝘴𝘸𝘰𝘣𝘰𝘥𝘯𝘢 𝘻𝘢𝘣𝘢𝘸𝘢 𝘻 𝘳𝘰́𝘸𝘯𝘰𝘸𝘢𝘨𝘢̨, 𝘢𝘶𝘵𝘰𝘬𝘰𝘳𝘦𝘬𝘵𝘢 𝘯𝘪𝘦𝘸ł𝘢𝘴́𝘤𝘪𝘸𝘺𝘤𝘩 𝘰𝘥𝘳𝘶𝘤𝘩𝘰́𝘸 𝘰𝘳𝘢𝘻 𝘸𝘻𝘮𝘢𝘤𝘯𝘪𝘢𝘯𝘪𝘦 𝘵𝘺𝘤𝘩 𝘸ł𝘢𝘴́𝘤𝘪𝘸𝘺𝘤𝘩, 𝘸𝘺𝘥𝘰𝘣𝘺𝘤𝘪𝘦 𝘧𝘪𝘻𝘺𝘤𝘻𝘯𝘦𝘫/𝘦𝘮𝘰𝘤𝘫𝘰𝘯𝘢𝘭𝘯𝘦𝘫 𝘱𝘳𝘢𝘸𝘥𝘺 𝘰 𝘸𝘴𝘱𝘰́𝘭𝘯𝘺𝘮 𝘱𝘳𝘰𝘤𝘦𝘴𝘪𝘦 𝘱𝘰𝘳𝘶𝘴𝘻𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘴𝘪𝘦̨.(𝘞𝘤𝘻𝘦𝘴𝘯𝘢 𝘥𝘦𝘧𝘪𝘯𝘪𝘤𝘫𝘢 𝘒𝘐 𝘻 𝘭𝘢𝘵 70-𝘵𝘺𝘤𝘩).
Choć KI ma już 50 lat to wciąż fascynuje świeżością, nieprzewidywalnością i prawdziwością spotkania z innymi w ruchu. Od września wracamy w nowej formule: warsztat + dżem z muzyką na żywo. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, bez względu na Wasze doświadczenie i czy sprawność ruchową. To miejsce by się zaprzyjaźnić ze sobą, ruchem i improwizacją z innymi.
Prowadzący:
Laboratoria i dżemy – Zuzanna Bukowski i Tomasz Domański
Muzyka na żywo: Katarzyna Tekielska i Phao Sanato