Laboratoria
CST edycja V

Laboratoria Ruchowe to regularne  wydarzenia odbywające się dwa razy w miesiącu w niedzielne wieczory w Mazowieckim Instytucie Kultury.  Warsztaty i dżemy są bezpłatne i otwarte zarówno dla osób z doświadczeniem w improwizacji czy tańcu, jak i osób nowych, które zaczynają swoją przygodę z ruchem. Wieczory prowadzone są przez nauczycieli warszawskiej społeczności tanecznej i gości z całej Polski. Dżemom towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu warszawskich artystów improwizujących. W ramach dżemów raz w roku realizowany jest underscore.

Laboratoria ruchowe to wielowymiarowa i bogata praktyka taneczna, której trzeba doświadczyć i regularnie praktykować aby poczuć zmiany zarówno w swoim ciele jak i percepcji sztuka tańca.

Kuratorka: dr Klara Łucznik

Laboratoria Ruchowe / styczeń

Łukasz Wójcicki – performer, tancerz, choreograf, pedagog. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu „Choreografii Eksperymentalnej” w Centrum w Ruchu i IC School for New Dance Development Akademii Teatru i Tańca na Amsterdam University of the Arts. W latach 2008-18 performer i tancerz w zespole teatru Komuna Warszawa. W latach 2013-16 performer i asystent reżyserki Marty Górnickiej w spektaklu „Requiemaszyna” Chóru Kobiet. Od 2016 związany z działaniami społeczno-artystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa jako performer i choreograf. Laureat programu Europe Beyond Access “Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic”. Twórca choreografii do spektakli i performansów.

Sebastian Świąder – pedagog teatru, animator kultury, muzyk i performer. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjalizacji Animacja Kultury. Projektuje i prowadzi warsztaty teatralne, muzyczne i performatywne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli. Członek zespołu muzycznego UGLA i Bardzo Duży Dom. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Współpracuje z Teatrem 21 i Teatrem Węgajty.

Alexey Vorsoba – kompozytor, aranżer, wykonawca (instrumenty klawiszowe, akordeon), improwizator, pedagog, autor muzyki do filmów, animacji, spektakli teatralnych, performansów. Brał udział w kilku dużych międzynarodowych projektach. Członek Białoruskiego Związku Działaczy Muzycznych i Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w dziedzinie muzyki współczesnej – Gaude Polonia. Twórca Minsk Improvisers Orchestra.

Laboratoria Ruchowe / marzec

Michał Ratajski – nauczyciel, tancerz, performer, pokojowy wojownik. Od trzydziestu lat prowadzi badania i poszukiwania w zakresie ruchu, tańca, teatru, przekładając te doświadczenia i wiedzę na to, co określa “teatrem codzienności”. Obecnie jest wykładowcą akademickim na kierunku Choreografia i Techniki Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie od pięciu lat prowadzi przedmiot Kontakt Improwizacja – w ujęciu I_GO_SYSTEM. Równolegle prowadzi badania nad tą autorską metodą, skupiając się na tematach: rozwijania kreatywności, efektywności procesu nauki, wpływach języka tańca na rozwijanie twórczości w innych dziedzinach sztuki oraz rozwoju osobistego także w świecie biznesu. Twórca Festiwalu Kontakt Improwizacji FRU (13 edycji), założyciel Teatru Tańca KIJO (10 lat), współtwórca ogólnopolskiego projektu Akademii Kontakt Improwizacji – AKI (Warszawa, Poznań, Kraków, Łódź).

Daniel Zorzano – urodził się w Meksyku, ukończył studia w klasie violi da gamba oraz violone (kontrabas) w Koninklijk Conservatorium w Hadze pod kierunkiem Wielanda Kuijken’a, Margaret Urqhart i Philippe’a Pierlot’a oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse w Lyonie w klasie violi da gamba Marianne Muller. Producent i DJ prezentujący swoje sety oraz live acty m.in w Warszawie, Berlinie i Meksyku. Muzyk i organizator projektów artystycznych. Współzałożyciel Artist Kollective KICK PERFECT.