Pracownia Grażyny Hase

Prezentujemy kolejny projekt Piotra Janowczyka w 2020 roku mający na celu dokumentację pracy wybitnej polskiej projektantki mody Grażyny Hase (ur. 1939 roku), która w zeszłym roku obchodziła jubileusz 80-lecia. Prowadzona przez nią pracownia oprócz nieformalnego domu mody pełniła w ostatniej ćwierci XX wieku rolę galerii sztuki skupiającej warszawskie środowisko artystyczne. Tu odbył się w latach 80. XX w. szereg znakomitych wystaw (m.in. pierwszy Teatr Malowania Franciszka Starowieyskiego czy jedyny w Polsce wernisaż prac malarki Françoise Gilot — żony Pabla Picassa).

Projekt składał się z dwóch etapów
1) kwerendy i archiwizacji materiałów dokumentalnych posiadanych przez artystkę dotyczących pracowni;
2) dokumentację filmową wnętrz pracowni oraz wypowiedzi artystki n.t. funkcjonowania miejsca; Wszystkie działania zostały uzgodnione z artystką i przez nią zaakceptowane.
Naszym celem realizują ten projekt było
-upowszechnianie wiedzy o miejscach pracy twórców działających na terenie m. st. Warszawy;
– ożywienie historycznych miejsc pracy twórczej;
– wspieranie ich użytkowników w działaniach organizacyjnych;
– uporządkowanie, zabezpieczenie i utrwalenie spuścizny artystycznej zgromadzonej na terenach warszawskich pracowni i warsztatów artystycznych;
– podkreślenie wartości pracowni, jako ważnego elementu tożsamości kulturowej Warszawy. 

Efektem projektu jest film dokumentaply pt. „W PRACOWNI GRAŻYNY HASE”. Materiał filmowy stanowi zapis rozmowy, która odbyła się we wrześniu 2020 roku w pracowni wybitnej polskiej projektantki mody Grażyny Hase. Artystka opowiada w nim o swoim twórczym dorobku oraz oprowadza po zajmowanej od prawie 40 lat pracowni twórczej, która pełniła funkcje nie tylko nieformalnego domu mody, ale również w ostatniej ćwierci XX wieku rolę stała się ważną galerią sztuki, skupiającą warszawskie środowisko artystyczne.
Artystka prezentuje fragmenty starych kolekcji mody, pokazuje archiwalne fotografie i opowiada wiele anegdot z życia warszawskiego środowiska twórczego doby późnego PRL-u. Aktualnie już mało kto pamięta, że w pracowni Grażyny Hase przez wiele lat funkcjonowała znakomita galeria sztuki.
 
GRAŻYNA HASE lubi powtarzać, że jej życiem można by obdzielić kilka osób. Warszawianka, ur. 12 stycznia 1939 roku, zaczynała jako modelka, współpracowała z legendarną Jadwigą Grabowską z Mody Polskiej i gościła na okładkach kolorowych magazynów. Od zawsze lubiła się wyróżniać i choć jej niekonwencjonalne stroje czy fryzury w szarych latach PRL-u wywoływały różne reakcje, wiedziała, że ma rację. Była barwnym ptakiem warszawskiej bohemy. Kiedy w 1967 roku zaczęła projektować, jej stroje wkrótce podziwiano w Paryżu, Hamburgu, Moskwie, Berlinie i Toronto. To ona odkryła dla polskiej mody Małgorzatę Niemen z którą pracowała przez kilkadziesiąt lat. Projektowała także do filmu, teatru i na estradę. W 1980 roku na Marszałkowskiej powstała Galeria Grażyny Hase prezentująca sztukę współczesną, która stała się ważnym miejscem na artystycznej mapie Warszawy.
 
 
Premiera filmu: 18.12.2020
Film powstał w ramach programu wspierania warszawskich pracowni twórczych.
Realizacja: Piotr Janowczyk.
Organizator projektu: Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: Miasto stołeczne Warszawa,