Spektakle

Spektakle społeczne to jedna z ważniejszych inicjatyw Fundacji Artystycznej PERFORM. Zależy nam aby osoby, które mają chęć polepszać jakość swojego życia poprzez sztukę mogły w nich uczestniczyć i się rozwijać. Do wszystkich spektakli społecznych zawsze jest realizowany otwarty nabór uczestniczek i uczestników. Projekty dzięki wsparciu i współfinansowaniu instytucji miejskich i ministerialnych są w większości przypadków bezpłatne dla uczestników i uczestniczek.

W choreografii społecznej punktem wyjścia są emocje. Jak je dostrzegać w sytuacjach międzyludzkich, interpretować i opisywać używając różnych środków wyrazu artystycznego i najważniejsze wzbudzać u widzów, którzy zechcą te spektakle oglądać. Emocje powstają przy określonych tematach i sytuacjach czy to personalnych czy społecznych. Spektakle powstają w procesie a zatem początek jest w wizualizacji, jakiś punkt zaczepienie, słowo, refleksja, piosenka a doprecyzowanie tematu wychodzi właśnie podczas procesu pracy nad spektaklem wspólnie z jego uczestnikami. Wszystkie realizowane spektakle są tworzone przez osoby zainteresowane pracą nad spektaklem bez względu na poprzednie doświadczenie taneczne czy sceniczne pod okiem doświadczonego choreografa/ pedagoga. Są to spektakle realizowane zarówno w przestrzeniach teatralnych i tanecznych jak również site-specific.

STICKERS

W tym roku podczas 5. Festiwalu Saturator Teatralny zrealizowany został projekt społeczny w formule site-specific STICKERS, w którym udział wzięła wielopokoleniowa grupa kobiet. Inspiracją do projektu była twórczość Williego Dornera i jego projekt m.in „bodies in urban spaces”.

Performerzy prowadzą publiczność przez wybrane części przestrzeni publicznej i półpublicznej w ruchomej ścieżce choreograficznej ukazanej przez ciała performerów. Łańcuch fizycznych interwencji tworzony bardzo szybko i istniejący tylko chwilowo, pozwala widzowi postrzegać tę samą przestrzeń lub miejsce w nowy i inny sposób – w biegu a momentami tworząc fizyczną instalację site-specific.

Pokaz odbył się na skwerze Solidarności w Garwolinie

9 września o godzinie 17:00

Twórcy:

Koncepcja i opieka artystyczna:

Paulina Święcańska

Kreacja i działania w przestrzeni:

Hanna Biernacka, Katarzyna Haczela-Kalbarczyk, Irena Jarzyna, Anita Kanieska-Prusinowska, Elżbieta Nomirska, Amelia Nozdryn-Płotnicka, Julia Nozdryn-Płotnicka, Ewa Polańska-Rękawek, Joanna Przybysz, Izabela Rękawek, Kinga Sobieska, Oliwia Sobieska, Joanna Szarek, Bożena Szykowna, Eleonora Szykowna, Izabela Tudek, Aleksandra Tudek, Sylwia Wroniewicz, Zuzanna Wroniewicz.

Organizatorzy:

Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM