Spektakle społeczne to jedna z ważniejszych inicjatyw Fundacji Artystycznej PERFORM. Zależy nam aby osoby, które mają chęć polepszać jakość swojego życia poprzez sztukę mogły w nich uczestniczyć i się rozwijać. Do wszystkich spektakli społecznych zawsze jest realizowany otwarty nabór uczestniczek i uczestników. Projekty dzięki wsparciu i współfinansowaniu instytucji miejskich i ministerialnych są w większości przypadków bezpłatne dla uczestników i uczestniczek.
W choreografii społecznej punktem wyjścia są emocje. Jak je dostrzegać w sytuacjach międzyludzkich, interpretować i opisywać używając różnych środków wyrazu artystycznego i najważniejsze wzbudzać u widzów, którzy zechcą te spektakle oglądać. Emocje powstają przy określonych tematach i sytuacjach czy to personalnych czy społecznych. Spektakle powstają w procesie a zatem początek jest w wizualizacji, jakiś punkt zaczepienie, słowo, refleksja, piosenka a doprecyzowanie tematu wychodzi właśnie podczas procesu pracy nad spektaklem wspólnie z jego uczestnikami. Wszystkie realizowane spektakle są tworzone przez osoby zainteresowane pracą nad spektaklem bez względu na poprzednie doświadczenie taneczne czy sceniczne pod okiem doświadczonego choreografa/ pedagoga. Są to spektakle realizowane zarówno w przestrzeniach teatralnych i tanecznych jak również site-specific.
„To Historia o przekraczaniu granic. O walce z samym sobą, pokonywaniu barier i budowaniu się na nowo. Cień to też ja. Nie mogę w pełni być sobą, nie spotykając mojego cienia. Spotkanie z cieniem to spotkanie z prawdą, z akceptacją siebie we wszystkich wymiarach. To stworzenie przestrzeni na przemianę. Na drodze, gdzie blaski i cienie splatają się ze sobą nieprzerwanie. Przedziwny to taniec i fascynujący zarazem. Jednego bez drugiego nie ma – w tym ciągłym przyciąganiu i odpychaniu. Wewnątrz, a pośrodku niczego… W cieniu odpoczywam, w świetle się wyżywam. A czasem na odwrót, gdy za mocno ufam temu oślepiającemu blaskowi. Ścigam się ze swoim cieniem, często go wyprzedzam, a wtedy… zaglądam pod powierzchnię, wpatruję się w głębię, co tam spotkam? Co spotka mnie?” – Uczestniczki i współtwórczynie projektu.
„Instrukcje obsługi cienia” to wielowątkowe, nielinearne historie kobiet, które opowiadają o emocjach i uczuciach, zagłębiając się w najbardziej intymne i trudne własne doświadczenia, aby je uzdrowić, przetransformować i oświetlić. Podzielenie się nimi z widzami jest elementem procesu grupowego i ostatecznym pomostem między tym, co było, a tym nowym, co narodzi się po doświadczeniu ekspozycji.
Twórcy:
Choreografia i reżyseria: Paulina Święcańska
Scenografia: Romuald Woźniak
Kreacja postaci wraz z elementami koncepcji: Sabina Błażejowska, Grażyna Chmielewska, Grażyna Cholewińska, Angelika Czerwińska, Elwira Filczuk, Ania Gajownik, Katarzyna Guzowska, Agnieszka Gwadera, Agnieszka Motyl, Bożena Osmola, Beata Papiernik, Magda Rolka, Magdalena Rostkowska, Monika Staśkiewicz, Emilia Taletycka, Ewa Wojciechowska, Edyta Wojciuk.
Rysunek wykorzystany w grafice: Angelika Czerwińska
Muzyka: Kolaż muzyczny
STICKERS
W tym roku podczas 5. Festiwalu Saturator Teatralny zrealizowany został projekt społeczny w formule site-specific STICKERS, w którym udział wzięła wielopokoleniowa grupa kobiet. Inspiracją do projektu była twórczość Williego Dornera i jego projekt m.in “bodies in urban spaces”.
Performerzy prowadzą publiczność przez wybrane części przestrzeni publicznej i półpublicznej w ruchomej ścieżce choreograficznej ukazanej przez ciała performerów. Łańcuch fizycznych interwencji tworzony bardzo szybko i istniejący tylko chwilowo, pozwala widzowi postrzegać tę samą przestrzeń lub miejsce w nowy i inny sposób – w biegu a momentami tworząc fizyczną instalację site-specific.
Pokaz odbył się na skwerze Solidarności w Garwolinie
9 września o godzinie 17:00
Twórcy:
Koncepcja i opieka artystyczna:
Paulina Święcańska
Kreacja i działania w przestrzeni:
Hanna Biernacka, Katarzyna Haczela-Kalbarczyk, Irena Jarzyna, Anita Kanieska-Prusinowska, Elżbieta Nomirska, Amelia Nozdryn-Płotnicka, Julia Nozdryn-Płotnicka, Ewa Polańska-Rękawek, Joanna Przybysz, Izabela Rękawek, Kinga Sobieska, Oliwia Sobieska, Joanna Szarek, Bożena Szykowna, Eleonora Szykowna, Izabela Tudek, Aleksandra Tudek, Sylwia Wroniewicz, Zuzanna Wroniewicz.
Organizatorzy:
Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM