O fundacji

Fundacja Artystyczna PERFORM to organizacja skoncentrowana na rozwoju i promocji sztuki współczesnej. Fundacja powstała z potrzeby stworzenia nowej platformy, na której działać będą niezależni, kreatywni i innowacyjni, a także rozpoczynających swoja karierę artyści w różnych obszarach sztuki m.in. taniec, teatr, muzyka, visual-art, performance. Obecnie działania fundacji mają znacznie szerszy zakres – obejmują edukację młodzieży i dorosłych oraz projekty społeczne i międzynarodowe.

Naszą misją jest tworzenie możliwości rozwoju, zarówno dla artystów, którzy szukają warunków do wykorzystania swojego potencjału jak i dla ludzi młodych oraz wykluczonych społecznie, którzy pragną swój potencjał rozwijać. Naszą ideą jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń  i umiejętności oraz wzajemnego wspierania się w indywidualnych ścieżkach rozwoju. Sztuka współczesna daje nam możliwość lepszego zrozumienia świata, w którym żyjemy oraz światów, które żyją w nas. Dzięki niej pełniej możemy wyrażać siebie oraz lepiej rozumieć i współodczuwać otaczający świat. Taniec, ruch, muzyka to języki naszego ciała, naszych emocji i naszych serc. Nauczenie się tych języków pomaga nam nie tylko wyrażać lepiej siebie, ale przede wszystkim zrozumieć siebie i innych, docenić różnorodność oraz zaakceptować nasze ograniczenia. Naszymi działaniami chcemy zmieniać świat na bardziej otwarty, pełen wzajemnego szacunku oraz wsparcia. Pragniemy wspierać tych, którzy pragną zmieniać świat swoimi marzeniami i potrafią je wprowadzić w życie poprzez swoją pracę, determinację i pasję.

Zespół

13

Paulina Święcańska

PREZESKA FUNDACJI / DYREKTORKA ARTYSTYCZNA

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia na wydziale rytmiki, Uniwersytetu Zielonogórskiego studiów I stopnia na kierunku Animacja Kultury i Sportu. Pedagog Instruktor Tańca Współczesnego uznany przez Narodowe Centrum Kultury. Absolwentka Wyższej Szkoły Psychologii
Społecznej w Warszawie studia II stopnia na kierunku kulturoznawstwo oraz kinetografii R. Labana w Instytucie Choreologii w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku menadżer kultury oraz Uniwersytetu
Łódzkiego – produkcja teatralna.

Doświadczenie i praktykę zawodową zdobywała również na międzynarodowych festiwalach i coachingach w całej Europie a także w Izraelu, Brazylii, Indiach, Rosji, Turcji, Australii, Indonezji, USA i Japonii. Jako choreograf do tej pory stworzyła 18 choreografii autorskich m.in. ,,Motyle 2046”, ,,Doskonała para”, ,,Surogaci”, ‘ENEMY’, „EXIT” które były pokazywane na polskich i zagranicznych festiwalach.

Mocno zaangażowana w animację miasta Warszawy zarówno jego przestrzeni jak i mieszkańców żywą i bezpośrednią  sztukę poprzez m.in. Festiwal Warszawskiej Sztuki niezależnej Re:wizje 2008-2012 http://www.rewizjewarszawa.pl gdzie była kuratorem tańca. Współorganizator Warszawskiej Platformy Tańca 2014-2016 http://www.warszawskaplatformatanca.pl, Dyrektor Centrum Sztuki Tańca w latach 2017-2019 www.centrumsztukitanca.eu Organizatorka i Dyrektor Artystyczny I w Polsce Festiwalu Kontakt Improwizacji Warsaw Flow w latach 2010-2019 www.polandcontactfestival.com.

Obecnie współtworzy Fundację Artstyczną PERFORM www.perform.org.pl, poprzez którą realizuje projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne pracując z artystami różnych kierunków i profesji. W pracy zawodowej wykorzystuje techniki takie jak: contact improvisation,  authentic movement, improvisation, bodywork, animal flow, space composition, physical theatre, ecstatic dance, pilates.

b_6814746831330a6a87eb6b9161ac489692

Sylwia Federico

KOORDYNATORKA PROJEKTÓW EUROPEJSKICH

Sylwia Federico przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w szkołach publicznych oraz jako koordynator projektów kulturalnych w kilku warszawskich organizacjach pozarządowych. Studiowała filologię angielską oraz kulturoznawstwo, przede wszystkim jednak zdobywała doświadczenie zawodowe na kursach, szkoleniach międzynarodowych oraz warsztatach praktycznych. Przez kilka lat zajmowała się promocją zagraniczną oraz współpracą międzynarodową na festiwalach filmowych takich jak OFF/ON Warszawa, czy Grand Off. Była również vice-dyrektorem festiwalu Re:wizje Inwazja Sztuki Niezależnej promującego ponad 100 organizacji warszawskich. Od wielu lat organizuje projekty międzynarodowe finansowane przez Unię Europejską. Obecnie zajmuje się tworzeniem i prowadzeniem warsztatów z rozwoju osobistego oraz szkoleń dotyczących nieformalnych metod nauczania. Od 2018 roku współpracuje z Fundacją Artystyczną PERFORM.

9

Magdalena CHABROS

KOORDYNATORKA PROJEKTÓW REALIZOWANYCH W MAZOWIECKIM INSTYTUCIE KULTURY

Autorka, kuratorka artystyczna i producentka festiwali, projektów społecznych i edukacyjnych z dziedziny teatru tańca i sztuk performatywnych m.in. Festiwal Saturator Teatralny (2019 -2022), Festiwal Teatralny InQbator (2010 – 2019), Inspiracje-teatr ruchu (2002- 2022) – 38 edycji projektu; „Duża przerwa” 2014- 2021 – 8 edycji projektu. Producentka z ramienia MIK wielu festiwali interdyscyplinarnych m.in.:. Festiwal Zbliżenia, Festiwal Dionizje, Wisłostrada, Warsaw Dance Days, Scena E12-taniec, Ciało-Sztuka-Ruch, Warszawska Platforma Tańca i wielu innych. Inicjatorka, kuratorka i producentka projektu MIK Taniec-Ruch-Teatr gdzie od wielu lat pokazuje tancerzy z całej polski i ze świata. Od 2016 roku wspiera i współpracuje z Fundacją Artystyczną PERFORM.

322090244_883129582922602_7383698841122691799_n

JAKUB ZALEWSKI

GRAFIK

Od zawsze towarzyszyła mu chęć plastycznego tworzenia. Pierwsze zetknięcie z grafiką użytkową polegało na przygotowywaniu plakatów dla młodzieżowego teatru Rękawiczka (gimnazjum – liceum). Od pierwszej edycji tworzy grafiki promocyjne Festiwalu Teatralnego Saturator. Od 2021 należy do Fundacji Artystycznej Perform zajmując się grafikami. Poza światem kultury rysuje ilustracje naukowe z dziedziny paleontologii – paleoart. Obecnie student Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Geologii – z zamiłowania do przyrody, zwłaszcza tej minionej. Grafiki dla wydarzeń popularnonaukowych Uniwersytetu to między innymi Worm Week i Dzień Darwina. Dodatkowo przygotowuje i realizuje okazjonalnie projekty tatuaży w studio Eni Art Tattoo. Swoje umiejętności doskonalił w szkole rysunku Moduł, kursach i podczas samodzielnej praktyki z pomocą doświadczonych grafików.
Od 2021 roku współpracuje z Fundacją Artystyczną PERFORM.

HISTORIA

Fundacja została założona w czerwcu 2011 roku przez Paulinę Święcańską i Małgorzatę Kołodę, które przez  kilka wcześniejszych lat współpracy i budowania wzajemnego zaufania zdecydowały się na działania w sektorze pozarządowym NGO. Przez dwa lata wspólnych działań mogły uzupełniać swoje umiejętności organizacyjno-artystyczne i współpracować z wieloma ciekawymi osobami z Polski i zza granicy, a także realizować projekty potrzebne społecznie i użyteczne dla rozwoju kultury i sztuki w Warszawie. W latach 2013-2015 Paulina Święcańska ściśle współpracowała z Małgorzatą Gajdemską, dzięki której Fundacja rozwinęła się na poziomie zarówno merytorycznym jak i organizacyjnym.

Po kilku latach intensywnej pracy, fundacja otrzymała ogromne zaufanie od lokalnych organizacji oraz instytucji publicznych co doprowadziło do powstania i prowadzenia przez Fundację dwóch wieloletnich i znaczących dla rozwoju tańca w Polsce projektów tj. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Kontakt Improwizacji Warsaw Flow oraz Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

We wszystkich projektach realizowanych przez Fundację Artystyczną PERFORM artyści mogą wdrażać swoje pomysły nie tylko artystyczne, ale także edukacyjne. Dzięki szerokiej współpracy ze społecznością lokalną oraz sektorem prywatnym powstaje coraz więcej projektów społecznych i edukacyjnych kierowanych nie tylko do artystów, ale także do młodzieży, seniorów oraz grup z ryzykiem wykluczenia społecznego.

W listopadzie 2018 Fundacja Perform po raz pierwszy zorganizuje szkolenie międzynarodowe w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Celem tego projektu jest rozszerzenie współpracy z innymi organizacjami Europejskimi oraz zaprezentowanie nowoczesnych technik i metod pracy z wykluczeniem społecznym, które promuje fundacja aktywnie działając w środowiskach lokalnych. „Invisible Power: Unlock emotional connection” to projekt finagsowany przez program Erasmus+ organizowany we współpracy z 7 organizacjami europejskimi.