Animacje są nowym działem w CST, który powstał z potrzeb widzów i uczestników wydarzeń w trakcie ostatnich trzech lat realizacji projektu. Animacyjny sposób działania na rzeczywistość kulturalną wiąże się przede wszystkim z faktem dostrzeżenia różnego rodzaju deficytów w życiu grup lub społeczności. Do realizacji animacji w każdym roku wybrane zostaną 2 grupy społeczne. W roku 2023 będzie to międzypokoleniowa grupa kobiet oraz warszawscy seniorzy.

Kuratorka: Paulina Święcańska

ANIMACJE SPOŁECZNE
CST edycja V

 

„To Historia o przekraczaniu granic. O walce z samym sobą, pokonywaniu barier i budowaniu się na nowo. Cień to też ja. Nie mogę w pełni być sobą, nie spotykając mojego cienia. Spotkanie z cieniem to spotkanie z prawdą, z akceptacją siebie we wszystkich wymiarach. To stworzenie przestrzeni na przemianę. Na drodze, gdzie blaski i cienie splatają się ze sobą nieprzerwanie. Przedziwny to taniec i fascynujący zarazem. Jednego bez drugiego nie ma – w tym ciągłym przyciąganiu i odpychaniu. Wewnątrz, a pośrodku niczego… W cieniu odpoczywam, w świetle się wyżywam. A czasem na odwrót, gdy za mocno ufam temu oślepiającemu blaskowi. Ścigam się ze swoim cieniem, często go wyprzedzam, a wtedy… zaglądam pod powierzchnię, wpatruję się w głębię, co tam spotkam? Co spotka mnie?” – Uczestniczki i współtwórczynie projektu.

„Instrukcje obsługi cienia” to wielowątkowe, nielinearne historie kobiet, które opowiadają o emocjach i uczuciach, zagłębiając się w najbardziej intymne i trudne własne doświadczenia, aby je uzdrowić, przetransformować i oświetlić. Podzielenie się nimi z widzami jest elementem procesu grupowego i ostatecznym pomostem między tym, co było, a tym nowym, co narodzi się po doświadczeniu ekspozycji.

Twórcy:

Choreografia i reżyseria: Paulina Święcańska
Scenografia: Romuald Woźniak
Kreacja postaci wraz z elementami koncepcji: Sabina Błażejowska, Grażyna Chmielewska, Grażyna Cholewińska, Angelika Czerwińska, Elwira Filczuk, Ania Gajownik, Katarzyna Guzowska, Agnieszka Gwadera, Agnieszka Motyl, Bożena Osmola, Beata Papiernik, Magda Rolka, Magdalena Rostkowska, Monika Staśkiewicz, Emilia Taletycka, Ewa Wojciechowska, Edyta Wojciuk.
Rysunek wykorzystany w grafice: Angelika Czerwińska
Muzyka: Kolaż muzyczny

Animacje są nowym działem, który zrodził się z potrzeb widzów i uczestników wydarzeń w trakcie ostatnich trzech lat realizacji projektu Centralnej Sceny Tańca w Warszawie.

Animacyjny sposób działania na rzeczywistość kulturalną wiąże się przede wszystkim z faktem dostrzeżenia różnego rodzaju deficytów w życiu grup lub społeczności.

Do realizacji animacji społecznych jesienią 2023 roku została zaproszona grupa seniorek i seniorów pod artystycznym przewodnictwem tancerza i choreografa Mikołaja Mikołajczyka. Grupa wystąpi jako Zespół Tańca Gimnastyka Nie Umyka praktykujący w ramach spotkań organizowanych przez Fundację Rezonanse Kultury.

Twórcy:

Koncepcja i przygotowanie: Mikołaj Mikołajczyk

Prezentacja: Zula Baranowska, Ewa Szmit, Irena Rozwadowska, Hanna Bartczak, Ewa Bielicka, Halina Uniwersał, Maria Gawryś, Basia Wysokińska, Elżbieta Puta, Małgorzata Rynkowska, Henryka Labus, Mikołaj Mikołajczyk, Marta Seredyńska