SCENA CST
CST edycja III
Dział Scena CST jest przestrzenią skierowaną do szerokiego środowiska artystów tańca, zajmujących się twórczością w obszarze tańca współczesnego, performansu, teatru fizycznego oraz sztuk pokrewnych, w tym produkcją i prezentacją spektakli. Przestrzeń będzie otwarta dla różnych grup artystów: młodych, studentów oraz absolwentów szkół o kierunkach związanych z tańcem, grup/kolektywów/zespołów artystycznych zrzeszających adeptów oraz zawodowych artystów i tancerzy, amatorów i grup międzypokoleniowych. Nowością w stosunku do edycji z lat ubiegłych będzie pojawienie się w programie spektakli poruszających ważne społecznie zagadnienia oraz projektów wykorzystujących nowe technologie w połączeniu z tańcem. odpowiadał jednemu tematowi, który będzie poruszany również podczas prezentacji filmów.
Kuratorka: Katarzyna Stefanowicz
SCENA CST wieczór 1 / BLUSH
Wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń wiosennej Sceny CST będzie ich społeczny wymiar. Do współpracy zaprosiliśmy twórców i twórczynie, które poruszają tematy zaangażowane społecznie, ważne dla osobistej kondycji człowieka, choć często nieuświadomione, skrywane, pomijane. Podczas czterech wieczorów tego bloku zostaną zaprezentowane różne odsłony choreografii zaangażowanych społecznie, zrealizowanych zarówno przez twórców profesjonalnych, jak również artystów amatorów, włączających publiczność do intelektualnych rozważań lub ruchowej aktywności.
Spektakl „BLUSH” porusza kwestię autentyczności w kontekście potrzeby przynależności do grupy oraz wstydu – emocji, która nawiedza nas regularnie.
SCENA CST wieczór 2 / MIASTOFONIE
Tym razem to “Taniec i nowe media” – blok obejmujący innowacyjne projekty, w których taniec łączy się z nowymi mediami, a tancerze poprzez ruch wpływają na przestrzeń dźwiękową lub wizualną w czasie rzeczywistym. Blok ten jest z jednej strony odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie projektami multimedialnymi ze strony publiczności wobec ich intensywnego rozwoju oraz wzrostu dostępności, a z drugiej strony chęcią zaznaczenia obecności tego typu transmedialnych projektów również w przestrzeni tańca, improwizacji oraz technik pokrewnych.
Wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń wiosennej Sceny CST jest ich społeczny wymiar.
MIASTOFONIE wpisują się w nurt sztuki ekologicznej podejmując wprowadzone przez R. Murraya Schafera w eseju The Music of the Environment (1973) zagadnienie ekologii akustycznej oraz ciszy, jako warunku duchowego i umysłowego spokoju. Podejmując temat dźwięku zwracają uwagę na kształt otaczającej nas przestrzeni akustycznej, jej transformacje, zanieczyszczenie oraz wpływ na wrażliwe ucho i psychikę człowieka.
Twórcy:
Koncepcja, scenariusz, choreografia, dźwięk – Katarzyna Stefanowicz
Współpraca artystyczna – Dorota Błaszczak, Dominika Jarosz, Nicolas de la Vega,
Performans – Dominika Jarosz, Katarzyna Stefanowicz
Szpinet – Michał Marecki
Dźwięki – Katarzyna Stefanowicz, Nicolas de la Vega, Dominika Jarosz, Michał Marecki
Programowanie – Dorota Błaszczak, Nicolas de la Vega, Katarzyna Stefanowicz
Kostiumy – Katarzyna Stefanowicz, Janina Marecka
SCENA CST wieczór 3 /Medicine Movement / Rytm Ziemi / Wieczór Tańca i Ceremonii Ruchu
Trzeci wieczór w ramach społecznych działań w tańcu to zapraszamy na spotkanie z Matką Ziemią. Terapeutka i specjalistka od pracy z ruchem Anna Sierpowska pomoże wsłuchać się w jej rytm i wprowadzi nas w tajniki Movement Medicine – praktyki aktywnej medytacji w tańcu. Spotkanie to będzie wyjątkowe ze względu na formę. Ceremonia – jak określa ją prowadząca – jest miejscem by przystanąć, wylądować, rozpuścić się, zauważyć napięcia jakie towarzyszą nam w życiu, zauważyć ciężary jakie dźwigamy, zatrzymać się.
Dla społeczności Ceremonia to krąg którzy słucha i słyszy. To przestrzeń, gdzie to to ustalone w możemy odwrócić do góry nogami, wstrząsnąć, rozłożyć na atomy w bezpiecznej nieoceniającej niecce spotkania, trzymani przez większą siłę, inteligencję ciała i oddechu, żywą tkankę Ziemi. Podróż od indywidualnej i wewnętrznej intencji do kolektywnego i połączonego ruchu płynącego z poczucia ugruntowania i przynależności.
Prowadzący:
Anna Sierpowska
Michał Kaza
SCENA CST wieczór 4 / Festiwal sztuki kobiet PERSONA / KOBIETY i duch wolności
Projekt składał się z części warsztatowej oraz pokazu dla publiczności, który miał miejsce podczas festiwalu PERSONA. Patronką tegorocznej edycji była Maria Janion.
Proces warsztatowy skoncentrowany był na technikach improwizacyjnych i możliwości ich wykorzystania w pracy artystycznej i rozwojowej z kobietami. Projekt był otwarty dla wszystkich zainteresowanych kobiet, bez względu na dotychczasowe doświadczenie taneczne/sceniczne. Podczas spektaklu niezwykłe kobiety w abstrakcyjny sposób opowiedziały swoje prawdziwe historie, skonfrontowały się ze swoimi marzeniami i lękami, zamanifestowały „wolność”.
Opanowane, czujne, precyzyjne, odjechane, świadome siebie i dzikie.
Śpiewają, tańczą, krzyczą, tworzą ład materii i totalnie dekonstruują.
W kręgu, w wirze, w ciągłej zmianie zobaczycie wielość kobiecych wizerunków.
Twórcy:
Warsztaty taneczne, reżyseria i choreografia: Paulina Święcańska
Scenografia i oświatlenie: Romuald Woźniak
Kreacja postaci: Chmielewska Grażyna, Cholewińska Grażyna, Dańska Katarzyna, Drabik Joanna, Góral Wioletta, Jakubiak Lidia, Kwiecień Agnieszka, Mirchuk Oxana , Motyl Agnieszka , Papiernik Beata, Rolka Magdalena, Rostkowska Magdalena, Sędzikowska Klaudia, Staśkiewicz Monika, Suska Milena, Szypiłow Nadia, Wierzchołowska Beata, Wojewódzka Elżbieta, Zagórowska Viorika
Wsparcie wokalne: Anna Szyszka
Wsparcie SM: Viorika Zagórowska
Dokumentacja fotograficzna: Marta Ankiersztejn
Dokumentacja video: Paweł Głogowski
Data realizacji projektu: 24.03-09.06.2022
Scena CST wieczór 5 I Scena Otwarta dla Młodych
Kolejny wieczór Sceny CST otwiera blok skierowany do młodych twórczyń i twórców działających w obszarze tańca współczesnego oraz sztuk pokrewnych, będących na początku ścieżki artystycznej. Jest ona odpowiedzią na potrzeby środowiska tanecznego. Umożliwia młodym artystkom i artystom prezentację prac, spotkanie z publicznością, rozwój, edukację oraz zdobywanie doświadczeń scenicznych.
Program wieczoru został utworzony na podstawie zgłoszeń open call, a składa się na niego:
„Pod stołem” Katarzyna Najder, Anna Orkisz, Ela Sikora, Marta Stawik
„Frality” Magda Niedzielska
„MA(I)D / Between Inferno and Paradise” Maria Salwińska, Krzysztof Łuczak
„Co trzecia” Natalia Podyma, Marta Mańka, Julita Koper
Scena CST wieczór 6 I Scena Otwarta dla Młodych I "Lithos" Jacka Owczarka
Spektakl Lithos to najnowszy spektakl Jacka Owczarka, choreografa współpracującego z wieloma teatrami dramatycznymi, którego autorskie spektakle pokazywane były na wielu festiwalach w Polsce i Europie. W spektaklu Lithos tańczą młodzi zawodowi tancerze tuż po studiach.
Jacek Owczarek, choreograf od dekady związany z Łodzią i dyrektor Materii, w swoim najnowszym spektaklu łączy doświadczenie pracy nad postacią w tańcu współczesnym z dramaturgią tańca. Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu była indywidualna praca z tancerzami. Spektakl mówi o drodze na szczyt własnych możliwości, w której ważniejsze od celu są porażki i piękno zmagania.
Autor do tworzenia spektaklu i pracy z tancerzami zaprosił choreografa Witolda Jurewicza i Elżbietę Chowaniec, dramaturg z którą współpracuje od kilku lat. Muzykę stworzył pochodzący z Łodzi, tworzący obecnie w Berlinie młody kompozytor, skrzypek, pianista i producent Pimon Lekler. Minimalistyczną scenografię stworzył Wojciech Stefaniak, współpracujący z najważniejszymi scenami w Polsce. Młodzi tancerze występujący w spektaklu studiowali razem w Instytucie Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, brali udział wielu projektach i konkursach choreograficznych.
Lithos [λίθος] w języku starogreckim oznacza kamień. Interesującym kontekstem dla twórców spektaklu był esej Mit Syzyfa Alberta Camus, w którym to nie wchodzenie wyżej jest momentem mocy, ale chwila, gdy pod ciężarem próby trzeba się cofnąć. W porażce bowiem człowiek jest w stanie odnaleźć siłę do tego, by pójść wyżej.
Twórcy:
Choreografia i reżyseria: Jacek Owczarek
Współpraca: Witold Jurewicz
Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba
w procesie tworzenia spektaklu brała udział również Julianna Walczak
Muzyka: Pimon Lekler
Dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Koncepcja kostiumów i reżyseria światła: Katarzyna Stochalska
Konsultacje merytoryczne: Paweł Skalski
Scena CST wieczór 7 I Taniec i nowe media I Dariusz Makaruk
Taniec i nowe media jest z jednej strony odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie projektami multimedialnymi ze strony publiczności wobec ich intensywnego rozwoju oraz wzrostu dostępności, a z drugiej strony chęcią zaznaczenia obecności tego typu transmedialnych projektów również w przestrzeni tańca, improwizacji oraz technik pokrewnych. Obejmuje innowacyjne projekty, w których taniec łączy się z nowymi mediami, a tancerze poprzez ruch wpływają na przestrzeń dźwiękową lub wizualną w czasie rzeczywistym.
Dariusz Makaruk to wybitny autor pokazów audiowizualnych i wizualizacji interaktywnych a także producent muzyczny, kompozytor . Należy do Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) – Polskiego wydziału CIME/ICEM w Bourges wspieranego przez UNESCO. Współtworzy nowoczesne projekty z gatunku muzyki elektronicznej oraz digital-jazz oraz występuje z uznanymi muzykami sceny jazzowej m.in. z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Tymonem Tymańskim. Jest laureatem głównej nagrody Międzynarodowego Konkursu Les Bains Numeriques #9 we Francji za koncert audiowizualny duetu Dimension N współtworzonego wraz z artystką sztuki generatywnej Albą G Corral z Hiszpanii.
Jako producent pokazów audiowizualnych tworzy wizualizacje interaktywne, wielkoformatowe mappingi wideo 3D oraz obiekty interaktywne w przestrzeni publicznej. Był inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Moving Closer Innovative Art Festival organizowanego w Warszawie oraz imprezy masowej Laserowa Noc organizowanej w Amfiteatrze Kadzielnia Kielce.
Twórcy:
Multimedia: Dariusz Makaruk
Taniec: Barbara Lipińska-Zańko, Katarzyna Majda