SPEKTAKLE

W choreografii społecznej punktem wyjścia są emocje. Jak je dostrzegać w sytuacjach międzyludzkich, interpretować i opisywać używając różnych środków wyrazu artystycznego i najważniejsze wzbudzać u widzów, którzy zechcą te spektakle oglądać. Emocje powstają przy określonych tematach i sytuacjach czy to personalnych czy społecznych. Spektakle powstają w procesie a zatem początek jest w wizualizacji, jakiś punkt zaczepienie, słowo, refleksja, piosenka a doprecyzowanie tematu wychodzi właśnie podczas procesu pracy nad spektaklem wspólnie z jego uczestnikami. Wszystkie realizowane spektakle są tworzone przez osoby zainteresowane pracą nad spektaklem bez względu na poprzednie doświadczenie taneczne czy sceniczne pod okiem doświadczonego choreografa/ pedagoga.

Do wszystkich spektakli społecznych zawsze jest realizowany otwarty nabór uczestniczek i uczestników. Projekty dzięki wsparciu i współfinansowaniu instytucji miejskich i ministerialnych są w większości przypadków bezpłatne dla uczestników i uczestniczek.

kobiety i duch wolności

Projekt składał się z części warsztatowej oraz pokazu dla publiczności, który miał miejsce podczas festiwalu PERSONA. Patronką tegorocznej edycji była Maria Janion.
Proces warsztatowy skoncentrowany był na technikach improwizacyjnych i możliwości ich wykorzystania w pracy artystycznej i rozwojowej z kobietami. Projekt był otwarty dla wszystkich zainteresowanych kobiet, bez względu na dotychczasowe doświadczenie taneczne/sceniczne. Podczas spektaklu niezwykłe kobiety w abstrakcyjny sposób opowiedziały swoje prawdziwe historie, skonfrontowały się ze swoimi marzeniami i lękami, zamanifestowały „wolność”.

Opanowane, czujne, precyzyjne, odjechane, świadome siebie i dzikie.
Śpiewają, tańczą, krzyczą, tworzą ład materii i totalnie dekonstruują.
W kręgu, w wirze, w ciągłej zmianie zobaczycie wielość kobiecych wizerunków.

Twórcy:

Warsztaty taneczne, reżyseria i choreografia: Paulina Święcańska
Scenografia i oświetlenie: Romuald Woźniak
Kreacja postaci: Chmielewska Grażyna, Cholewińska Grażyna, Dańska Katarzyna, Drabik Joanna, Góral Wioletta, Jakubiak Lidia, Kwiecień Agnieszka, Mirchuk Oxana , Motyl Agnieszka , Papiernik Beata, Rolka Magdalena, Rostkowska Magdalena, Sędzikowska Klaudia, Staśkiewicz Monika, Suska Milena, Szypiłow Nadia, Wierzchołowska Beata, Wojewódzka Elżbieta, Zagórowska Viorika
Wsparcie wokalne: Anna Szyszka
Wsparcie SM: Viorika Zagórowska
Dokumentacja fotograficzna: Marta Ankiersztejn
Dokumentacja video: Paweł Głogowski
Data realizacji projektu: 24.03-09.06.2022

Septarie kobiecy performance ruchowy

„Septarie rodzaj konkrecji marglistej lub ilasto-żelazistej. Septarie odznaczają się występowaniem promienistych lub poligonalnych szczelin. Szczeliny powstają prawdopodobnie wskutek pękania lub kurczenia się materiału konkrecji.” Jednak do końca nie wiadomo w jaki sposób kształtują się te niezwykłe formy kamienne z pięknymi wzorami w środku, które odkładają się latami tworząc niezwykle, magiczne warstwy czasu, historii, pamięci.
W kobiecym performance ruchowym realizowanym w formule site-specific wspólnie będziemy poszukiwały i odkrywały nasze warstwy, w których ukryte są marzenia, wspomnienia, nasze nieopowiedziane historie. Aby na koniec pokazać spektrum powiązań, kolorów, tajemnicy i mocy kobiet. Nasze indywidualne septarie utkane z emocji, myśli, czynów i zdarzeń.
Performance poprzedzały warsztaty artystyczne realizowane w terminie 2-9.09.2022 w ramach programu Inspiracje Teatralne.

Kreacja postaci:
Mariola Klat-Majewska, Karolina Mikulska, Magdalena Trzeciak, Małgorzata Piętka-Żuławnik, Małgorzata Ostrowska-Tracz, Bernadetta Czerkawska, Elżbieta Nomirska, Izabela Rękawek, Izabela Tudek, Irena Jarzyna, Katarzyna Gruza, Anita Kanieska-Prusinowska, Grażyna Makulec, Joanna Szarek.
Koncepcja i choreografia:
Paulina ŚwięcańskaOrganizator: Mazowiecki Instytut Kultury, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Fundacja Artystyczna PERFORM
IV Festiwal SATURATOR w Garwolinie