WYDARZENIA SPECJALNE
CST edycja IV

DŻEM ZIMOWY

Dżem Zimowy wraz z Performatywną Odsłoną Wystawy „50 lat Kontakt Improwizacji: Zaczątki, Korzenie, Gałęzie” było działaniem konsolidującym społeczności KI w Warszawie. Wystawa swoją tematyką nawiązywała do 50-ciolecia formy KI na świecie pokazując związki dzisiejszej praktyki KI z jej historią.

Kuratorka: Klara  Łucznik 

Performatywna Odsłona Wystawy „50 lat Kontakt Improwizacji: Zaczątki, Korzenie, Gałęzie”

Data: 2 lutego 2023

Kontakt to coś, co można robić w trakcie przeżywania doświadczenia.

Steve Paxton

Kto mógłby sobie wyobrazić, że „jednorazowa” seria spektakli, stworzonych przez Steve’a Paxtona w przestrzeni galerii na dolnym Manhattanie w lipcowym upale, rozprzestrzeni się na tak wiele miejsc związanych ze sztuką, od małych pracowni po szkoły i przestrzenie teatralne, tworząc nową formę tańca – Kontakt Improwizację: ruch społeczny, radykalnie nowe podejście do choreografii i performansu, edukacji tanecznej, nową definicję tego, kto może tańczyć, biuletyn, który zacieśniał więzi praktyków, czasopismo, które dokumentowało rozwój i ewolucję kontakat improwizacji i było domem dla tego, co stało się nową dziedziną – Somatyką, badania nad ruchem i performansem, nowe formaty nauczania i uczenia się, radykalne podejście do integracyjnej praktyki tanecznej i performansu, dyskurs i metodologia pracy oraz nowe zastosowania w innych dziedzinach sztuki. Obecnie kontakt improwizacja stanowi inspirację do budowania wspólnot społecznych, pracy z traumą i rozwiązywania problemów społecznych.

Pięćdziesiąć lat później kontakt improwizację tańczy się na całym świecie, wciąż inspirując i angażując nowe osoby. Praktycy KI nadal tworzą, adaptują i improwizują w odpowiedzi na aktualne wyzwania w świecie tańca i w społeczeństwie. Ta wystawa rzuca światło na wczesne lata praktyki – skupiając się na ziarnach zasianych przez Steve’a Paxtona i jego współpracowników oraz mapuje rozprzestrzenianie się, rozwój praktyki i wzrost nowych gałęzi. Jakie owoce wyda KI w najbliższej przyszłości?

Twórczynie i twórcy

Kuratorka wystawy: Colleen Bartley

Projektantka graficzna: Weronika Kocewiak

Produkcja: 13. Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw CI Flow

Artyści improwizujący, oprowadzający i interpretujacy wystawę: Eva Klimackova, Paweł Kubiak, Klara Łucznik, Ksenia Opria, Filip Wencki i Łukasz Wójcicki; wraz z muzyką Katarzyny Tekielskiej. 

Film: SFERY

Fotografie: Marta Ankiersztej 

Dżem zimowy 

Daty: 2-5 lutego

Zima sprzyja refleksji, kontemplacji i szukaniu ciepła wewnętrznego. W tej aurze zaprosiliśmy Was na 3 dni (i jeszcze wieczór) tańca i praktyk somatycznych w Mazowieckim Instytucie Kultury.  Była przestrzeń na spotkania, na doświadczanie siebie, doświadczanie grupy.

Organizacja dużych dżemów jest jedną z klasycznych praktyk w tradycji KI, jest to kilkudniowe spotkanie społeczności KI bez ustrukturalizowano planu, z intencją dzielenia się praktykami, tańcem i wymianą doświadczeń w równościowych relacjach. Społeczność: tancerze, goście i facylitatorzy dzielą ze sobą przestrzeń dla tańca przez cały dzień, mając czas na eksperymentowanie z formą i grupowymi aspektami praktyki. 

Twórczynie i twórcy

Facilitatorzy: Tomasz Domański, Eva Klimackova, Paweł Kubiak, Klara Łucznik, Ksenia Opria, Filip Wencki, Łukasz Wójcicki

Aranżacja muzyczna: Jakub Dykiert, Phao Sanato, Katarzyna Tekielska, Daniel Zorzano

Film: SFERY

Fotografie: Marta Ankiersztej