Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II

W roku 2020 Fundacja Artystyczna PERFORM wraz z Mazowieckim Instytutem Kultury powołali do życia autorski projekt Centralnej Sceny Tańca w Warszawie. Projekt skupiał się na cyklicznej prezentacji zjawisk i działań z dziedziny tańca wcale lub rzadko pokazywanych w Warszawie.

Projekt powstał na podwalinach wieloletniego i środowiskowego projektu działającego w latach 2016-2019 w Warszawie – Centrum Sztuki Tańca. Po profesjonalnej ewaluacji i analizie materiałów zebranych przez m.in kolektyw badawczy wyciągneliśmy wnioski na dalszy rozwój i zapełnienie luki na warszawskim rynku tańca poprzez nazą propozycję programową

Centralna Scena Tańca w Warszawie podobnie jak w roku 2020 będzie podzielona na cztery działy programowe, które będą oscylowały wokół następujących zagadnień tematycznych: izolacja, migracja, ruch oporu, życie w sieci, ekologia, utopie/dystopie.

I DZIAŁ – KINO TAŃCA
Scenariusz każdego z 5 wieczorów filmowych obejmuje kuratorski program filmowy (ok. 60-90 min.), którego dopełnienie stanowić będą prelekcje i rozmowy z zaproszonymi twórcami filmów i/lub ekspertami. Poszczególne programy filmowe będą się koncentrować wokół następujących zagadnień:

11-14 luty – VOL. 1 | Izolacja | Centralna Scena Tańca 2021
18-21 luty – VOL. 2 | Połączenie | Centralna Scena Tańca 2021
25-28 marca  – VOL. 3 | Powrót do natury | Centralna Scena Tańca 2021
29 kwietnia-2 maja   – VOL. 4 | Utopie/Dystopie | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021
2-5 grudnia – VOL. 5 | Głos mniejszości | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021

Cały program kina tańca zostanie zrealizowany on-line i będzie bezpłatny dla widzów.
W sumie zobaczymy ponad 30 filmów tańca z całego świata.

II DZIAŁ – SCENA CST
W drugiej odsłonie CST podczas spotkań Sceny Tańca będziemy mieli okazję obejrzeć etiudy i spektakle stworzone przez artystów tańca, performansu i sztuk pokrewnych.
Przestrzeń będzie otwarta dla młodych, grup, kolektywów artystycznych zrzeszających adeptów oraz zawodowych artystów i tancerzy. Umożliwimy prezentację własnych prac z ukierunkowaniem na spektakle artystyczno-edukacyjne dla szerszej publiczności.
Spotkamy się podczas 4 wieczorów artystycznych na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Selekcja tancerzy solowych, duo oraz grup odbędzie się w trybie zaproszeń kuratorskich oraz poprzez selekcję w trybie open call.

24 czerwca – WIECZÓR 1 / IZOLACJA | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021
16 września – WIECZÓR 2 / ŻYCIE W SIECI | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021
28 października – WIECZÓR 3 / MIGRACJE | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021
25 listopada – WIECZÓR 4 / MOJA NATURA | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021

III DZIAŁ – SITE-SPECIFIC
Podczas II edycji CST 3-krotnie spotkamy się w przestrzeniach publicznych – by eksplorować potencjał, jaki niesie za sobą praca w unikatowych sceneriach miasta Warszawy. Wykorzystując narzędzia improwizacyjne, choreograficzne oraz ruch i taniec będziemy zmieniać perspektywę, poszukiwać inspiracji w otoczeniu i rozbudzać kreatywność zarówno twórców, jak i widzów. Grupa tancerzy i artystów stworzy 3 pokazy performatywne, które wydarzą się w 3 różnych lokalizacjach w Warszawie. Tematami przewodnimi twórczego badania będą przeobrażenie, natura oraz uwaga, czas i relacje.

14 czerwca – POKAZ 1 / EKOSOMATYCZNE PRAKTYKI CHOREOGRFICZNE | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021
15 sierpnia – POKAZ 2 / KIRIBATI | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II
29 września – POKAZ 3 / MIGRACJE UWAŻNOŚCI | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II

IV DZIAŁ – KRYTYKA TAŃCA
Będzie ściśle związany z dyskursem filozoficzno-edukacyjnym dotyczącym tańca. Ten dział programowy będzie odnosił się bezpośrednio do działań odbywających się w ramach CST (regularne prezentacje SCENY CST, KINO TAŃCA oraz SITE-SPECIFIC). Krytyka tańca jest jednym z niezbędnych elementów stymulujących rozwój publiczności. Jedną z funkcji krytyków jest pośredniczenie w obustronnej komunikacji między artystami i widzami. Rzetelna, profesjonalna krytyka tańca służy zarówno artystom, jak i widowni, która wiedzę o tańcu i kompetencje odbiorcze zdobywa w dużej mierze właśnie poprzez lekturę recenzji i relacji wspierających rozumienie i percepcję tańca. Dyskusje tematyczne wokół problemów i tematów poruszanych w spektaklach tanecznych, a także wypowiedzi samych twórców o ich metodyce pracy, inspiracjach i konceptach choreograficznych to kolejne elementy krytyki tńca w CST edycja II.

I Blok – 4 rozmowy eksperckie
II Blok – 3 podcasty z choreografami zaproszonymi do działań site-specific oraz tancerzami
III Blok – 13 recenzji z każdego wydarzenia CST oraz jedna podsumowująca cały projekt.

24 czerwca – PANEL 1 / IZOLACJE I RELACJE | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021
16 września – PANEL 2 / ŻYCIE W SIECI | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021
28 października – PANEL 3 / MIGRACJE | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021
25 listopada – PANEL 4 / MOJA NATURA | Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II 2021

Koncepcja projektu: Paulina Święcańska
Kuratorki Centralnej Sceny Tańca w Warszawie edycja II: Magdalena Brzozowska, Regina Lissowska-Postaremczak, Angeliki Mizińska i  Paulina Święcańska

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM i Mazowiecki Instytut Kultury
Współfinansowanie m.st. Warszawa