Galeria Osobowości Kultury w Warszawie XX w.

W 2020 roku przypadła dziesiąta rocznica oddania do użytku Galerii Osobowości Kultury Warszawy XX wieku w Warszawie, która została stworzona przez Piotra Janowczyka w 2010 roku. Powstała wówczas seria wielkoformatowych portretów wybitnych przedstawicieli kultury Warszawy XX w. Ich wizerunki zainstalowane w ramach odbywającego się wówczas Festiwalu Street Art Doping stały się okazją do podkreślenia roli jaką odegrali wybitni warszawscy artyści, których życie i twórczość związane były z Warszawą i wpłynęły nie tylko na dziedzictwo kulturalne XX-wiecznej stolicy, ale też rangę kultury polskiej na scenie europejskiej.

W ciągu 10 lat istnienia wrosła ona na stałe w tkankę miejską i stała się rozpoznawalnym świadectwem dziedzictwa kulturalnego stolicy. Powstała w 2010 roku jako cykl wielkoformatowych portretów o charakterze miejskim i należy ją zaliczyć do ważnych przykładów polskiej sztuki bliskiej nurtom muralistycznym. Jest też prawdopodobnie jedynym w Polsce, przykładem galerii wielkoformatowego portretu prezentującego artystów Warszawy XX w.

Czas jednak zrobił swoje i galeria, która usytuowana jest przy al. Armii Ludowej na Trasie Łazienkowskiej poniżej GUS w ostatnich latach kwalifikowała się do demontażu lub całkowitej renowacji.

Z ramienia Fundacji w roku 2020 Piotr Janowczyk podjął się zadania renowacji galerii polegającego na odtworzenia wszystkich obrazów oraz realizacji krótkiego filmu dokumentalnego o historii galerii. W ramach odbywającej się renowacji zniszczone i skorodowane portrety zostały odtworzone w wersji monochromatycznej. W galerii zostaną też uzupełnione puste nisze, w których pojawią się brakujące wizerunki oraz identyfikacja wizualna w postaci tablic informacyjnych.

LISTA OSOBOWOŚCI KULTURY W GALERII:
Agnieszka Osiecka, Czesław Niemen, Leopold Tyrmand, Marek Hłasko, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kamil Baczyński, Czesław Niemen, Witold Lutosławski, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Zbigniew Zapasiewicz, Miron Białoszewski, Boy-Żeleński, Jan Holoubek, Stanisław Grzesiuk, Tadeusz Gajcy, Jerzy Waldorff, Stanisław Bareja, Kazik Staszewski, Krystyna Janda, Jan Łomnicki, Wojciech Młynarski, Marek Nowakowski, Barbara Bittnerówna, Grażyna Hase, Krystyna Krahelska.

„ULICA PORTRETÓW”- film dokumentalny
Powstał również krótkometrażowy dokument w reżyserii Mateusza Szelca, przybliżający historię powstania Galerii Portretu Osobowości Kultury Warszawy XX wieku. Na film składają się materiały archiwalne, rozmowy z twórcami oraz dokumentacja prac związanych z renowacją galerii.

W filmie zarejestrowane zostały rozmowy z autorem portretów, Piotrem Janowczykiem oraz warszawską projektantką mody Grażyną Hase, której portret, jako jeden z ostatnich został włączony do cyklu w 2020 roku. Film ukazuję również w jakich okolicznościach projekt, który miał być tymczasową ekspozycją na stałe wrósł w tkankę miasta.

Kurator projektu: Piotr Janowczyk

Galeria Osobowiści Kultury XX w.- FB profil

Współfinansowanie: Miasto stołeczne Warszawa, Związek Artystów Scen Polskich ZASP.

PIOTR JANOWCZYK – plastyk i historyk sztuki.  Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Ilustracji w WSISiZ. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Gościnnie prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Autor ponad 30. wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie. W tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie realizując projekt “Street Art Summer”. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w których zgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Mówca TEDx 2017.