Spektakle społeczne to jedna z ważniejszych inicjatyw Fundacji Artystycznej PERFORM. Zależy nam aby osoby, które mają chęć polepszać jakość swojego życia poprzez sztukę mogły w nich uczestniczyć i się rozwijać. Do wszystkich spektakli społecznych zawsze jest realizowany otwarty nabór uczestniczek i uczestników. Projekty dzięki wsparciu i współfinansowaniu instytucji miejskich i ministerialnych są w większości przypadków bezpłatne dla uczestników i uczestniczek.
W choreografii społecznej punktem wyjścia są emocje. Jak je dostrzegać w sytuacjach międzyludzkich, interpretować i opisywać używając różnych środków wyrazu artystycznego i najważniejsze wzbudzać u widzów, którzy zechcą te spektakle oglądać. Emocje powstają przy określonych tematach i sytuacjach czy to personalnych czy społecznych. Spektakle powstają w procesie a zatem początek jest w wizualizacji, jakiś punkt zaczepienie, słowo, refleksja, piosenka a doprecyzowanie tematu wychodzi właśnie podczas procesu pracy nad spektaklem wspólnie z jego uczestnikami. Wszystkie realizowane spektakle są tworzone przez osoby zainteresowane pracą nad spektaklem bez względu na poprzednie doświadczenie taneczne czy sceniczne pod okiem doświadczonego choreografa/ pedagoga. Są to spektakle realizowane zarówno w przestrzeniach teatralnych i tanecznych jak również site-specific.
SUPŁY, KOLORY, MOC – czyli krótka przypowieść o uczuciach
Spektakl opowiada o różnych obliczach miłości w rozmaitych przestrzeniach naszego życia, życia kobiet. Traktuje o tym, jak ważna w miłości do innych jest miłość do siebie samej. Marzymy o idealnej, pięknej, prawdziwej miłości, a tymczasem niekiedy wchodzimy w skomplikowane relacje, z których trudno się oswobodzić.
Pragniemy przestrzeni, by kochać. Chcemy oddychać miłością. Czasem jednak miłość, której tak szukałyśmy, natrafia na przeszkody, gubi się, przestaje być sobą. Zapominamy o miłości do samych siebie. Od tego przecież zaczyna się wszystko: by kochać innych, trzeba najpierw pokochać siebie. Świadomość tego faktu może nam pomóc w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Tu zaczyna się droga do wyzwolenia i uzdrowienia.
Część z Nas wie, o czym tańczy, o czym mówi. Część z nas nie rozumie pozostałych. Może te się dostosowują, a może nieśmiało lub też stanowczo dosyłają wiadomości z innych orbit, aktualizują znaczenia w słowniku i uzupełniają brakujące konteksty na marginesie.
Spektakl jest projektem społecznym zrealizowanym przez pasjonatki ruchu i tańca pod przewodnictwem choreografki i pedagożki Pauliny Święcańskiej.
TWÓRCZYNIE I TWÓRCY
Koncepcja i reżyseria: Paulina Święcańska
Światła i wsparcie reżyserskie: Romuald Woźniak, Monika Sidor
Przygotowanie i wybór ścieżki dźwiękowej: Katarzyna Guzowska i Paulina Święcańska, Agnieszka Gwadera
Kreacja postaci i storytelling: Sabina Błażejowska, Grażyna Cholewińska, Nat Dro, Katarzyna Guzowska, Agnieszka Gwadera, Iza Kaczmarczyk, Anna Kwaśniak, Agnieszka Motyl, Monika Olczyk, Beata Papiernik, Krystyna Słowik, Monika Staśkiewicz, Magdalena Szymańska, Joanna Teodorowicz, Ewa Wojciechowska, Edyta Wojciuk